Technika střelby z luku.
The technique of shooting a bow and arrow.
Technika lukostřelby je velmi podstatná. Provozovat střelbu z luku správně je stejně důležité jako správné vybavení. Popíšeme si zde jak správně z luku střílet. Postoj je statický prvek lukostřelecké techniky. Nejvhodnější je postoj otevřený.
Noha vzdálenější od terče je předkročena asi o půl stopy, kyčle a trup jsou mírně natočeny k terči. Přední paže a trup svírají mírný úhel, který umožňuje lepší cestu tětivě.
Poloha rukou. Přední ruka drží luk. Madlo luku držíme silou, jakou tiskneme čerstvé vajíčko. Malíková hrana je mírně vychýlena. Loket je při střelbě propnut a zpevněn. Loket musí být potočen směrem dolů. Prsty drží tětivu jen posledním článkem, ohnutí je mělké. Loket zadní ruky je při napnutém luku nad ramením kloubem. Předloktí a celá paže jsou uvolněny.
Vypuštění tětivy provádíme dynamicky, to znamená že pokračujeme v nátahu až do sklouznutí tětivy z konečků prstů. Správná střelba vyžaduje cvik a proto nezoufejte když vám to hned nepůjde. Po několika výstřelech se úspěch dostaví sám.
Teď je na řadě popis vybavení.
Release (vypouštěč tětivy) se používá jen u kladkových luků. Slouží jako spoušť u střelných zbraní.
Chránič paže je prvek pasivní ochrany, chrání paže před dopadem tětivy. Zároveň zabraňuje ztržení tětivy o části oděvu. Tento chránič je poměrně důležitý, protože u silnějších luků by mohlo dojít až k poranění paže.
Chrániče prstů slouží jako ochrana prstů (překvapivě). Mohou to být lukostřelecké rukavice, které chrání tři prsty. Pro sportovní střelbu se používají tzv. TAB chrániče, které obsahují různé doplňky (jako je distanční vložka, čelistní opěrka…). Materiálem je kvalitní kůže.
Toulec na šípy prošel nejmenším vývojem. Pro střelbu z tradičních luků se používají kožené nebo látkové toulce na záda, ze kterých se šíp vytahuje přes rameno. Při střelbě s loveckými hroty se používají držáky šípů, které jsou přišroubovány na luku. Lovecké hroty jsou zasunuty do měkké gumy aby nic nepořezali a nerachotily. Při sportovní střelbě je toulec připevněn na pásku, směřujíc dozadu, nebo šípy směřují před střelce, aby si mohl vybrat, který chce.
Nezapomeňte při střelbě dodržovat bezpečnostní pravidla!!! Nikdy nestřílejte, pokud někdo stojí ve vašem zorném poli!!! Nikdy nestřílejte kolmo vzhůru, šíp se vrací dolů se stejnou energií, jakou posbíral při letu nahoru!!!
Doufám, že se vám lukostřelba zalíbí a že jsem vám trochu ulehčil těžké začátky.
A teď brožura od Stanislava Vidíma.
Lukostřelba – Stanislav Vidím. / Archery by VítězslavČermák on Scribd
Čerpáno ze serveru: http://flycyber.wz.cz
Obecná pravidla pro výstřel:
Vyzkoušejte si nejprve střílet bez šípu. Postavte se bokem k terčovnici, hlavu otočte k terčovnici, nohy rozkročte asi na vzdálenost ramen. Zadní noha by měla být přibližně kolmá ke směru výstřelu, přední nohu otočte po směru výstřelu. Celý postoj by měl být uvolněný, ale dostatečně stabilní. Upažte levou ruku a přetočte loket doprava. Dosáhnete toho tak, že se pokusíte luk otočit vzhůru nohama, při návratu se snažte otočit zpět pouze předloktí a zápěstí. Tětivu držte třemi prsty, palec a malíček můžete spojit v dlaní, není to však nutné. Při nátahu tlačte tětivu horním obloukem ruky dozadu, přitom se snažte používat mezilopatkové a ostatní zádové svaly. Svaly ruky by se neměly příliš namáhat.
Více obrázků najdete na webovém portálu RAJČE. Odkaz níže uvedený.
More pictures can be found on the web portal tomatoes. Link below.
http://www.atana.rajce.idnes.cz/Lukostrelba./